Az alábbiakban két esettanulmányt közlünk abból a célból, hogy bemutassuk: mire is jó valójában a kockázati tőkebefektetés. Miért válasszon kockázati tőkét, ha cégét szeretné dinamikusabb növekedési pályára állítani? Esettanulmányainkban leírjuk, hogy az adott cégnél mi volt a helyzet a befektetést megelőzően, mire volt szükség a kedvezőbb üzletmenethez, és hogy hogyan tudott a befektető magántőke-társaság segítséget nyújtani. Végül leírjuk, hogy hogyan alakultak az üzleti eredmények, amikor a kockázati tőke kiszállt a cégből.
ROMÁNIA
Terapia
Befektető: Advent International
Befektetés éve: 2003
Exit: 2006
A magántőke-társaság befektetése révén a globális üzleti sztenderdeknek is megfelelő céggé alakult a korábban állami tulajdonú román gyógyszeripari vállalat.
A romániai gyógyszerpiac jelentős növekedési potenciállal bírt, amikor 2003-ban az Advent felvásárolta a Terapiát. A hazai piacon ismert, és 80 éves hagyománynak örvendő állami vállalat
Románia második legnagyobb gyógyszeripari cége volt, de szükség volt termék-portfoliójának megújítására és a piaci szemlélet meghonosítására. Az Advent befektetése a vezetői és szervezeti változások révén a cég növekedésének katalizátorává vált. Mire a befektető magántőke-társaság a kiszállás mellett döntött, a vállalat megerősödött és nemzetközi léptékűvé nőtte ki magát.
MIRE VOLT SZÜKSÉG AZ ÜZLETMENET SZEMPONTJÁBÓL?
- A termékportfolió leporolására és fejlesztésére
- Az eladások növelésére és földrajzi terjeszkedésre
- Egy hatékony kereskedelmi részleg felállítására
HOGYAN TUDOTT A MAGÁNTŐKE-TÁRSASÁG HOZZÁJÁRULNI A TARTÓS ÉRTÉK MEGTEREMTÉSÉHEZ?
- Támogatta és megerősítette a cégvezetést
- Termékfejlesztés révén: 23 új terméket dobtak piacra
- Két kisebb generikus gyógyszergyártó-céget vásároltak fel
- Az értékesítési tevékenység megerősítése által: az értékesítői létszámot megötszörözték
- Jelentős befektetést hajtottak végre a kutatás-fejlesztésbe
- Romániában elsőként meghonosították a nemzetközi működési és tiszta technológiai sztenderdeket. (A környezetkárosító gyártókapacitásokat leszerelték és hozzáláttak a hulladékok ártalmatlanításához.)
MILYEN EREDMÉNYEKET ÉRT EL A MAGÁNTŐKE-TÁRSASÁG BEFEKTETÉSE?
- Javult a cég versenyképessége
- Stratégiai jelentőségű regionális terjeszkedésbe kezdtek Oroszországban és Ukrajnában
- Az exit időpontjára, 2006-ra az eladások a korábbi 33,2 millió dollárról 75 millióra növekedtek. Az EBITDA (az adózás előtti eredmény) pedig a 2002-es 11 millió dollárról 26 millióra növekedett.
További információk: www.ranbaxy.com és www.adventinternational.com
MAGYARORSZÁG
LogMeIn
Befektető: 3TS Capital Partners
Befektetés éve: 2004
Exit: 2009
Magyarország egyik leginkább innovatív cégének csillagászati növekedése és részvényeinek bevezetése NASDAQ-ra
Amikor a magyar LogMeIn szoftverszolgáltató (Software as a service, SaaS) cégbe 2004-ben befektetett a 3TS Capital Partners, feltétlenül szükség volt a nemzetközi megjelenésre, mert csak ez biztosíthatta a megfelelő piaci méretet. Szükség volt még a cég vezetésének támogatására, márkájának megújítására, és meghatározó nemzetközi kapcsolatrendszerre is. A 3TS és befektetőtársai mindezt biztosították: újraírták a cég stratégiáját és annak érdekében, hogy felkerüljön a világtérképre, a cégközpontot áthelyezték Bostonba, noha az alkalmazottak zöme Európában maradt. A 3TS iparági ismeretei és vállalatvezetési gyakorlata, pénzügyi szakértelme meghatározta a LogMeIn sikerét, melyről sokat mond részvényárfolyamának alakulása: 2009-ben a LogMeIn részvényeit 20 dollárért kezdték jegyezni a NASDAQ-on, majd árfolyama szinte töretlen lendülettel emelkedett az elmúlt kilenc évben, legutoljára 106,75 dollár felett jegyezték.
MIRE VOLT SZÜKSÉG AZ ÜZLETMENET SZEMPONTJÁBÓL?
- Befektetni a termékfejlesztésbe
- Hozzáférni a nemzetközi kapcsolatrendszerhez
- Javítani a cégvezetés minőségét
- Újraformálni a cég arculatát
HOGYAN TUDOTT A MAGÁNTŐKE-TÁRSASÁG HOZZÁJÁRULNI A TARTÓS ÉRTÉK MEGTEREMTÉSÉHEZ?
- Igazgatósági szintű aktív munka és szigorú vállalatvezetési rendszer bevezetésével
- A márkaismertséggel és a marketinggel kapcsolatos stratégiai tanácsadással
- A cég székhelyének áthelyezésével Bostonba, ezzel erősítve a cég globális pozicionálást, miközben az alkalmazottak száma Európában folyamatosan növekedett
- A fő fejlesztési központot Budapesten hagyták
- A részvény-kibocsátási folyamat (IPO) támogatásával
MILYEN EREDMÉNYEKET ÉRT EL A MAGÁNTŐKE-TÁRSASÁG BEFEKTETÉSE?
- A nyereség a befektetés időpontjában 2,6 millió dollár volt, ez nőtt 74,4 millió dollára a 2009-es exit időpontjára. Ugyanebben az időszakban az EBITDA -2,3 millió dollárról 13 millióra növekedett.
- A 3TS és befektető partnerei számára 9,1-szeres volt, ami 57 százalékos realizált IRR-nek felel meg.
- Az alkalmazottak száma a 2004-es 30 főről 2009-re 340-re nőtt. Mára a cég világszerte több mint 1000 szakértőt foglalkoztat, közülük 370-en Budapesten dolgoznak.
- 2009-ben kezdték jegyezni a NASDAQ-on, és a részvényárfolyama mindig jelentősen a kibocsátáskori (IPO) ár fölött mozgott.
További információk: http://logmein.hu és http://www.3tscapital.com